Firma İsimleri - İkitelli Patent İkitelli Patent olarak, En güzel, karizmatik, yaratıcı firma isimleri ve modern cafe, butik ve dükkan isimleri ile ilgili örnek ve önerilerimizi bulabilirsiniz.
Firma İsimleri - İkitelli Patent
Sosyal İletişim Kanallarımız Bedrettin Dalan Blv. Ziyagökalp, 34490 Başakşehir/İstanbul +90 212 212 35 17 İkitelli Patent Logo
İkitelli Patent
İkitelli Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Bedrettin Dalan Blv. Ziyagökalp, 34490 Başakşehir İstanbul


Firma İsimleri


Firma İsimleri

Bilindiği gibi şahıs firmalarının firma isimleri yani ticari unvanları adı ve soyadlarından oluşmaktadır. Şahıs firmalarının kuruluş aşamalarında şirketlerdeki gibi ticari unvan zorunluluğun olmaması ve önemsenmemesi nedeniyle çoğunlukla bir başkasına ait olup olmadığını araştırılmadan beğenilen bir ismi firma ismi olarak hemen kullanılmaya başlanmaktadır.

 

Dahası kuruluş aşamalarında Vergi Daireleri, Belediye, Esnaf Odaları vb. kuruluşlar kayıt esnasında da unvan sorulduğundan çok fazla düşünülmemiş isimler firma isimleri olarak kayıt edilmektedir.

Firma isimleri seçerken İkitelli Patent' in Şirket İsimleri başlıklı yazımızı ve firma ismi sorgulama başlıklı yazılarımızın incelenmesini öneriyoruz.

Hemen belirtelim her ne kadar Vergi dairesi, Belediye, Esnaf Odaları vb. kurumlarda kayıt edilen firma isimleri şirketlerin unvanların sağladığı haklar ve üstünlükler sağlamaz. Yani şirketler için kayıt tescil edilen bir ticaret unvanı öncelikli kullanma hakkı sağlarken şahıs firmalarının çeşitli kurumlarda kayıtlı firma isimleri aynı hak ve üstünlükler sağlamaz.

 

Yani sadece vergi dairesinde kayıtlı bir firma ismi sonrası olası çekişmelerde o isim üzerinde öncelikli ve üstün hak sahipliği iddialarınızı ispatlar belge değillerdir. Bu kaydın yanı sıra yeteri derecede ilgili firma ismini marka niteliğinde (reklam, tanıtım, katalog, fuar katılımları vs) kullandığınızı belgeleriyle ispatlamanız gerekir.

İkitelli Patent marka isimlendirme uzmanlarınca hazırlanan Yeni Marka İsmi Yaratmak başlık yazımızı, hem alan adı hem de marka ismini bulmanıza yardımcı olacak marka ismi oluşturma başlıklı yazımızı, şirket ve firma unvanları bulmaya yarayacak firma isimleri ve marka isimleri başlıklı yazılarımızı, isimlerinin marka hukuku bakımından haklarının incelendiği  isim hakkı alma başlıklı yazımızı ve bu isimleri sorgulama ve araştırma yapabileceğiniz isim tescil sorgulama başlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz.Dahası bu firma isimlerinin kayıtları öncelikli hak sağlamadığı gibi, şayet ilgili isimler bir başkası adına tescilli ise, tabela, kartvizit vb. alanlarda olası markasal kullanımlar marka tecavüzü olarak kabul edileceğinden oldukça sorunlar yaşanabilir.

 

Dolayısıyla firma isimlerini tercih ederken mutlaka tercih kriterlerine uygun olacak isimlerin seçilmesi ve mutlaka marka tescili yapılarak koruma altına alınmalıdır. Aksi takdirde hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğiniz gibi firma ismine yaptığınız bütün yatırımların da heba olmasına sebep olabilir.


İKİTELLİ PATENT | EN GÜZEL, YARATICI VE KARİZMATİK FİRMA İSİMLERİ

İKİTELLİ PATENT | EN GÜZEL, YARATICI VE KARİZMATİK FİRMA İSİMLERİ 


En güzel, ilginç, çekici, karizmatik ve yaratıcı firma isimleri arıyorsanız öncelikle ayırt edici nitelikleri yüksek kelime, sözcük, şekil veya bunların kombinasyonundan oluşturmanız gerekmektedir.En güzel, ilginç, çekici, karizmatik ve yaratıcı firma isimleri arıyorsanız öncelikle ayırt edici nitelikleri yüksek kelime, sözcük, şekil veya bunların kombinasyonundan oluşturmanız gerekmektedir.


Firmalar genellikle şahıs işletmelerinden oluşmakta ve çoğunlukla resmi kurumlarda isim ve soy isimleri ile iş görmektedirler. Eskiden genellikle firma isimleri ya şahıs isimleri ve ilave işin nevi (örneğin Doğukan Tekstil, Doğukan Ticaret vb) veya  isim ve soy adı ( örneğin Doğukan Aydın Ticaret, Doğukan Aydın Giyim vb.) isimleri ile faaliyet gösterirlerdi.Ancak aynı şahıs isimlerinin çok fazla kullanılması nedeniyle işletme isimleri ayırt edici nitelikleri zayıflamakta olduğundan, hem firma ismi hem de marka niteliğinde kullanmak için ilginç, modern, yaratıcı ve karizmatik güzel isimler aranmaktadır.


Her yıl TÜRKPATENT nezdinde yapılan ortalama 120 bin marka başvurusu, özellikle Türkçe terimlerin azlığı dikkate alındığında markalaşabilecek firma, dükkan, mağaza ve işletme ismi bulmak çok güçleşmiş durumdadır. 

İkitelli Patent ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent olarak yeni marka, firma, dükkan, mağaza isimleri konusunda hizmet vermekteyiz. İletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.İkitelli Patent olarak İlginç, Yaratıcı, En Güzel, Karizmatik ve Yaratıcı firma isimlerinin temel nitelikleri şunlardır;

1. Akılda kalıcı olmalıdır.
2. Kolay telaffuz edilebilir olmalıdır.
3. Mutlaka ayırt edici nitelikleri yüksek isimler tercih edilmelidir. 

4. Ayırt ediciliği düşük isim seçiliyorsa da buna yüksek ayırt edicilik kazandıracak özgün logo tasarlanmalıdır.

5. Hedef kitle mutlaka belirlenmelidir.

6. Yerel, Ulusal veya uluslararası pazar hedeflerine göre konumlandırma yapılmalıdır.

7. Yerel yani örneğin  sadece İkitelli ilinde  mal ve hizmet üretilecekse veya İkitelli ili ile özdeşleşmiş mal ve hizmet ticareti yapılacaksa, İkitelli ile ünlenmiş coğrafi yer adları (il, ilçe, ova, dağ, vs) isimleri tercih edilebilir.

8. Her ilimiz oldukça zengin geçmiş tarih ve kültüre sahiptir. Dolayısıyla İkitelli ile  özdeşleşmiş mitolojik terimler firma ismi olarak tercih edilebilir.

Bu arada iştiraki olduğumuz Etkin Patent marka isimlendirme uzmanlarınca hazırlanan şirket isimleri firma isimleri bulma başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.


Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺1.525  
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


İKİTELLİ PATENT | FİRMA İSİMLERİ ÖNERİLER


İkitelli Patent ve iştiraki olduğu Etkin Patent veya ortaklarına ait tescilli “PARAF” ve “AFİLİ” markası örnek olarak kullanılarak yukarıda yazılı özelliklere uygun önerilerimiz şunlardır.

TEKSTİL FİRMA İSİMLERİ

Genellikle “tekstil” ve/veya başta İngilizce olmak üzere yabancı terimlere ilave edilen “textile” ibaresi tali unsur olarak sıklıkla kullanıldığından kök firma isminin oldukça kısa, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olmalıdır. Örneğin “Paraf Tekstil”, “Paraf Ev Tekstil”, “Paraf Kumaş”, “Paraf Perde” vb. ayırt edici, akılda kalıcı, kolay telaffuz edilen ve aynı zamanda ürünün niteliklerine atıfta bulunan ve güçlü marka algısı yaratan kök kelime ve işin nevi yani hizmetin niteliklerini bildirir kelimelerle kombin edilen isimler tercih edilebilir.

MOBİLYA FİRMA İSİMLERİ

Kendi üretimleri olsun veya olmasın hem üretim hem de sanal mağazacılık dahil olmak üzere perakende ve toptan mağaza bir arada düşünülerek mobilya firma ismi belirlenmelidir. Ayrıca mobilya firmaları tüm mobilya ürünlerinde faaliyet gösterebildikleri gibi, spesifik örneğin mutfak, banyo, ofis mobilyaları sektöründe iş görebilir. Dolayısıyla tüm bunlar gözetilerek mobilya firma ismi seçilmelidir. Örneğin “Afili Mobilya”, “ Afili Mutfak”, “Afili Banyo”, “Afili Yatak” vb. mal ve hizmet özellikleri ile işin niteliklerini bir araya getiren ve güçlü ve fantezi bir marka algısı yaratan kombinasyonlar tercih edilebilir.

İNŞAAT FİRMA İSİMLERİ

İnşaat firma ve şirketleri genellikle tali unsur olarak “inşaat” ve/veya “inşaat ve gayrimenkul” ilave ekleri tali unsur olarak kullanmaktadır. O halde akılda kalıcılığı kolaylaştırmak için mutlaka tek kelime ve mümkün mertebe 6-7 harften fazla olmayan inşaat firma isimleri tercih edilmelidir. Örneğin “Paraf İnşaat”, “Paraf İnşaat ve Gayrimenkul” vb. hem inşaat hizmetlerinin özgün ve kalitesine vurgu yapan hem de akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilen inşaat firma isimleri tercih edilmelidir.

MAKİNE FİRMA İSİMLERİ

Makine (makina) sektörünün en önemli özelliği bilgi ve deneyimdir. Dolayısıyla makine firma isim tercihlerinde buna mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin “Paraf Makine” , ürünün özgün ve firmanın tamamen kendisi tarafından geliştirdiği algısı yaratmaktadır. Yine örneğin “Paraf Asansör” hem asansör üretimi hem de servis ve bakım hizmetlerinde marka vaatlerini müşteriye güçlü şekilde iletmektedir.

OSGB FİRMA İSİMLERİ

OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) isimleri hizmetin niteliklerini veya hizmet verilen coğrafi yerlerden oluşan isimlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Örneğin İştiraki olduğumuz Etkin Patent adına kayıtlı “Teknopark OSGB” , “İkitelli OSGB” ve “Ostim OSGB” markası kümelenmiş firma ve şirketlerin olduğu lokasyonlarda hizmet verdiği algısı yaratırken “Kocaeli OSGB”, “Çanakkale OSGB”, “Eskişehir OSGB”, “Kayseri OSGB”, “Mersin OSGB”, “Antep OSGB”, “Malatya OSGB”, “Balıkesir OSGB”, “Erzurum OSGB”, “Balıkesir OSGB”, “Isparta OSGB”, “Edirne OSGB” ve “Elazığ OSGB” işletme isimleri ise bulunduğu ilde OSGB hizmetlerini tanımladığından bu ildeki firma ve şirketlerin çok kolay erişim sağlamaları nedeniyle tercih edilmelidir.


İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺2.580
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


İKİTELLİ PATENT | FİRMA İSİMLERİ ÖNERİLER
İKİTELLİ PATENT | MAĞAZA VE DÜKKAN İSİMLERİ

İKİTELLİ PATENT | MAĞAZA VE DÜKKAN İSİMLERİ


Özellikle internet teknolojilerinin oldukça hızlı gelişimi ve değişimleri nedeniyle hem sanal hem de fiilen hizmet veren mağaza ve dükkan isimlerinin özellikle önem kazanmış durumdadır.


Eskiden hemen ilk akla gelen isim veya soy isimlerden oluşturulan dükkan ve mağaza isimleri yerine Türkçe, Yabancı, İngilizce ilginç, karizmatik, yaratıcı ve modern dükkan isimleri tercih edilmeye başlanmıştır.

Ancak bu isimlendirme aşaması çok da kolay olmamaktadır. Çok fazla ismin kullanılması, Türkçe terimlerin azlığı, milyonlarca marka tescili nedeniyle mağaza ve dükkan ismi bulma oldukça güçleşmiş durumdadır.

İkitelli Patent ve iştiraki olduğu Etkin Patent veya ortaklarına ait tescilli “PARAF” ve “AFİLİ” markası örnek olarak kullanılarak yukarıda yazılı özelliklere uygun önerilerimiz şunlardır.

MAĞAZA İSİMLERİ

Genellikle markaların satış noktaları, bayiler veya birçok mal gruplarının bir arada satıldığı mağazalarda kullanılacak isimlerin dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

Ticaret yapılan mal/hizmet grupları yanı sıra verilen diğer hizmetler, sizin diğerlerinden ayırt edici ve tercih edilmesini sağlayan hizmetler bakımından tüketicilere mesaj veren mağaza isimleri tercih edilmelidir.

Çoklu ve farklı mal grupları satıldığından sadece bir ürün veya ürün gruplarını çağrıştıran ve/veya hedef kitle olarak sadece kadın veya erkeği ve/veya çocukları çağrıştıran isimler yerine tümüne hitap edilen mağaza isimleri tercih edilmelidir.

Sadece ev tekstil ürünleri satan bir mağaza olduğunu varsaydığımızda “Paraf Ev Tekstil” Şeklinde bir mağaza ismi yerine tek başına “PARAF” ibaresinin mağaza ismi olarak kullanılması çok daha etkili olacaktır. Her ne kadar şu anda ev tekstil ürünleri satılıyor olsa da gelecekte veya olası sanal mağazanın açılması durumunda, bu sektörle ilgili/ilişkili örneğin mobilya sektörüne ait ürünlerin satışı olabileceği gibi, tüketicilerin tercihini de kolaylaştıracak niteliklerdedir.

MODERN DÜKKAN İSİMLERİ

Değişen Tüketim alışkanlıkları, hızla değişen pazarla stratejileri dikkate alındığında eskiden bilinen dükkan isimlerinin yerine daha modern dükkan isimleri kullanılmasını özendirmektedir. Dahası şimdi veya sonra dükkanların internet ortamında da hizmet vermesi beklendiğinden sanal mağazacılık, kullanıcı erişimleri, pazarlama aksiyonları vs. bir çok veri dikkate alınarak dükkan isimleri tercih edilmelidir.

Örneğin “ Afili Aydınlatma” dükkan ismi hem aydınlatma mal ve hizmetlerinin vasfı, niteliği, kalitesi ve çeşitliliğine güçlü vurgu yaparken hem de kök kelime olan “afili” sözcüğü kısa, öz, akılda kalıcı, kolay telaffuz edilebilir niteliktedir. Çok fazla kullanılmaması ve olası internet üzerinden e-ticaret aksiyonlarına da oldukça uygun bir isimdir.

Yine “Afili kuyumculuk” veya “Afili Jewellery”, “Paraf Kuyumculuk” veya “Paraf Jewellery” şeklindeki dükkan isimleri kuyumcu dükkan ismi için oldukça uygun düşmektedir. “Afili” sözcüğü “gösterişli” anlamında, “Paraf” ibaresi ise imza anlamında olması ve tüketicilerin de bu anlamda bilmesi ve algılaması ve takı, altın, aksesuar vb. ürünlerin niteliklerini bildirir bir ibare olması nedeniyle kuyumcu dükkanlarına güzel bir örnek olarak verebiliriz.

BUTİK İSİMLERİ

Genellikle tekstil sektöründeki spesifik mal ve hizmetler vermektedir. Dahası eskiden her türlü iç ve dış giyim bir arada satışa sunulurken günümüzde daha çok mikro işletmeler göze çarpmaktadır. Örneğin Bebe Butikleri, Sadece Kadın Butikleri veya Erkek Butikler çokça işletilmeye başlanmıştır. Tüketiciler de tek bir konuda üretim/satış yapan markaları, konusunda bilgili ve deneyimli gördüklerinden tercih etmektedirler.

Dolayısıyla butik isim tercihlerinin de mutlaka ticareti yapılan mal/hizmetler dikkate alınarak tercih edilmelidir. Yani kadın kıyafetleri satılıyorsa bu ürün/hizmetle ilgili ve ilişkili müşterilere güçlü mesaj ileten, merak uyandıran, uzmanlık ve ayırt edicilik algısı yaratan isimler tercih edilmedir.

CAFE İSİMLERİ

Son zamanlarda cafe/kafe işletmeleri hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bunların kimi ürün/hizmet yelpazesi oldukça geniş, kimin ise spesifik alanlarda (Örneğin sadece Çikolata ürün ve hizmetleri satan) hizmet vermektedir.


Cafeler/kafeler insanların dinlence ve eğlence alanları olduğundan isimlerin de bu özellikler dikkate alınarak seçilmesi gerekmektedir. Dahası farklı cafe isimleri tüketiciler daha çok çekmektedir.

Spesifik örneğin sadece çikolata cafe tarzında bir işletme için çikolata ürünün kalitesi, özellikleri veya mutlulukla ilgili sözcük ve şekiller kombin edilerek cafe ismi oluşturulabilir.

Bir çok mal ve hizmet satışı yapılıyorsa daha çok diğer işletmelerden farklılığını ortaya koyacak güçlü marka algısı yaratacak, akılda kalıcı ve en önemlisi ayrım gücü yüksek ibarelerin cafe ismi olarak tercih edilmesini öneriyoruz.

Ayrıca, ayrım gücü düşük sözcüklerin tercih edilmesi halinde ise mutlaka marka konumlandırmaya uygun bir logo ile birlikte kombin edilmesi daha uygun olacaktır.


Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺2.460
HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757ONLİNE TESCİL


İkitelli Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan oldukça indirimli hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil
 

DİĞER HİZMETLER

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


İSİM TESCİLİ

İsim tescili, isim patenti nasıl alınır, Firma, şirket, marka isim tescil nedir, şartları, maliyetleri, istenen belgeleri burada bulabilirsiniz.

YENİ MARKA İSMİ YARATMAK

İkitelli Patent yeni marka ismi yaratma kurallarını ve bunların maksimum gerekliliklerini yerine getiren yeni marka isimlerini oluşturmaktadır.

MARKA İSİMLERİ

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan marka isminin nasıl bulunacağı ve temel kriterleri ayrıntılı olarak BURADA bulabilirsiniz.


İSİM TESCİL SORGULAMA

Marka, şirket ve firma isimlerinin tescil sorgulama ve araştırmalarının nerede ve nasıl yapılacağını ve konu hakkında uzman görüşlerini bulabilirsiniz.

FİRMA İSİMLERİ

Firma isimlerinin temel nitelikleri, yeni firma isimlerinin bulmanın yol ve yöntemlerimi ve kayıt tescil koşullarını ayrıntılı olarak burada bulabilirsiniz.

ŞİRKET İSİMLERİ

Hem Ticaret Odaları hem de Marka tescil kriterlerine uygun şirket isimlerinin bulunması ve kayıt/tescil koşullarını ve önerilerimizi bulabilirsiniz.


MARKA İSMİ OLUŞTURMA

Marka ismi oluşturma kriterlerini, temel prensipleri, dikkat edilecek hususları ve ayrıntılı görüş ve önerilerimizi burada bulabilirsiniz.

İSİM HAKKI ALMA

İsim hakkı almak ne demektir, isim hakkı kayıt tescil koşuları, kriterleri, süreç, süre ve tescilin nasıl alınabileceğine dair ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.

PATENT ARAŞTIRMA

Ulusal ve Uluslararası önceden tescilli patent ve faydalı model kayıtlı veritabanları üzerinde araştırma ve incelemeye ait detaylı bilgi verilmektedir.

Firma İsimleri İkitelli Patent olarak, En güzel, karizmatik, yaratıcı firma isimleri ve modern cafe, butik ve dükkan isimleri ile ilgili örnek ve önerilerimizi bulabilirsiniz. İsim Tescil 12-09-2021
Firma İsimleri Bilindiği gibi şahıs firmalarının firma isimleri yani ticari unvanları adı ve soyadlarından oluşmaktadır. Şahıs firmalarının kuruluş aşamalarında şirketlerdeki gibi ticari unvan zorunluluğun olmaması ve önemsenmemesi nedeniyle çoğunlukla bir başkasına ait olup olmadığını araştırılmadan beğenilen bir ismi firma ismi olarak hemen kullanılmaya başlanmaktadır.   Dahası kuruluş aşamalarında Vergi Daireleri, Belediye, Esnaf Odaları vb. kuruluşlar kayıt esnasında da unvan sorulduğundan çok fazla düşünülmemiş isimler firma isimleri olarak kayıt edilmektedir. Firma isimleri seçerken İkitelli Patent' in Şirket İsimleri başlıklı yazımızı ve firma ismi sorgulama başlıklı yazılarımızın incelenmesini öneriyoruz. Hemen belirtelim her ne kadar Vergi dairesi, Belediye, Esnaf Odaları vb. kurumlarda kayıt edilen firma isimleri şirketlerin unvanların sağladığı haklar ve üstünlükler sağlamaz. Yani şirketler için kayıt tescil edilen bir ticaret unvanı öncelikli kullanma hakkı sağlarken şahıs firmalarının çeşitli kurumlarda kayıtlı firma isimleri aynı hak ve üstünlükler sağlamaz.   Yani sadece vergi dairesinde kayıtlı bir firma ismi sonrası olası çekişmelerde o isim üzerinde öncelikli ve üstün hak sahipliği iddialarınızı ispatlar belge değillerdir. Bu kaydın yanı sıra yeteri derecede ilgili firma ismini marka niteliğinde (reklam, tanıtım, katalog, fuar katılımları vs) kullandığınızı belgeleriyle ispatlamanız gerekir. İkitelli Patent marka isimlendirme uzmanlarınca hazırlanan Yeni Marka İsmi Yaratmak başlık yazımızı, hem alan adı hem de marka ismini bulmanıza yardımcı olacak marka ismi oluşturma başlıklı yazımızı, şirket ve firma unvanları bulmaya yarayacak firma isimleri ve marka isimleri başlıklı yazılarımızı, isimlerinin marka hukuku bakımından haklarının incelendiği  isim hakkı alma başlıklı yazımızı ve bu isimleri sorgulama ve araştırma yapabileceğiniz isim tescil sorgulama başlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz. Dahası bu firma isimlerinin kayıtları öncelikli hak sağlamadığı gibi, şayet ilgili isimler bir başkası adına tescilli ise, tabela, kartvizit vb. alanlarda olası markasal kullanımlar marka tecavüzü olarak kabul edileceğinden oldukça sorunlar yaşanabilir.   Dolayısıyla firma isimlerini tercih ederken mutlaka tercih kriterlerine uygun olacak isimlerin seçilmesi ve mutlaka marka tescili yapılarak koruma altına alınmalıdır. Aksi takdirde hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğiniz gibi firma ismine yaptığınız bütün yatırımların da heba olmasına sebep olabilir. Hepsini Göster Menu En Güzel, Yaratıcı ve Karizmatik Firma İsimleri Firma İsimleri Öneriler Mağaza ve Dükkan İsimleri Online Tescil Diğer Hizmetler İKİTELLİ PATENT | EN GÜZEL, YARATICI VE KARİZMATİK FİRMA İSİMLERİ  En güzel, ilginç, çekici, karizmatik ve yaratıcı firma isimleri arıyorsanız öncelikle ayırt edici nitelikleri yüksek kelime, sözcük, şekil veya bunların kombinasyonundan oluşturmanız gerekmektedir.En güzel, ilginç, çekici, karizmatik ve yaratıcı firma isimleri arıyorsanız öncelikle ayırt edici nitelikleri yüksek kelime, sözcük, şekil veya bunların kombinasyonundan oluşturmanız gerekmektedir.Firmalar genellikle şahıs işletmelerinden oluşmakta ve çoğunlukla resmi kurumlarda isim ve soy isimleri ile iş görmektedirler. Eskiden genellikle firma isimleri ya şahıs isimleri ve ilave işin nevi (örneğin Doğukan Tekstil, Doğukan Ticaret vb) veya  isim ve soy adı ( örneğin Doğukan Aydın Ticaret, Doğukan Aydın Giyim vb.) isimleri ile faaliyet gösterirlerdi.Ancak aynı şahıs isimlerinin çok fazla kullanılması nedeniyle işletme isimleri ayırt edici nitelikleri zayıflamakta olduğundan, hem firma ismi hem de marka niteliğinde kullanmak için ilginç, modern, yaratıcı ve karizmatik güzel isimler aranmaktadır. Her yıl TÜRKPATENT nezdinde yapılan ortalama 120 bin marka başvurusu, özellikle Türkçe terimlerin azlığı dikkate alındığında markalaşabilecek firma, dükkan, mağaza ve işletme ismi bulmak çok güçleşmiş durumdadır.  İkitelli Patent ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent olarak yeni marka, firma, dükkan, mağaza isimleri konusunda hizmet vermekteyiz. İletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz. İkitelli Patent olarak İlginç, Yaratıcı, En Güzel, Karizmatik ve Yaratıcı firma isimlerinin temel nitelikleri şunlardır;1. Akılda kalıcı olmalıdır.2. Kolay telaffuz edilebilir olmalıdır.3. Mutlaka ayırt edici nitelikleri yüksek isimler tercih edilmelidir. 4. Ayırt ediciliği düşük isim seçiliyorsa da buna yüksek ayırt edicilik kazandıracak özgün logo tasarlanmalıdır.5. Hedef kitle mutlaka belirlenmelidir.6. Yerel, Ulusal veya uluslararası pazar hedeflerine göre konumlandırma yapılmalıdır.7. Yerel yani örneğin  sadece İkitelli ilinde  mal ve hizmet üretilecekse veya İkitelli ili ile özdeşleşmiş mal ve hizmet ticareti yapılacaksa, İkitelli ile ünlenmiş coğrafi yer adları (il, ilçe, ova, dağ, vs) isimleri tercih edilebilir.8. Her ilimiz oldukça zengin geçmiş tarih ve kültüre sahiptir. Dolayısıyla İkitelli ile  özdeşleşmiş mitolojik terimler firma ismi olarak tercih edilebilir. Bu arada iştiraki olduğumuz Etkin Patent marka isimlendirme uzmanlarınca hazırlanan şirket isimleri firma isimleri bulma başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz. Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺1.525  BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular İsim Tescili İsim Tescil Sorgulama İsim Tescil Fiyatları Marka İsmi Bulma Diğer İlgili Konular Yeni Marka İsmi Yaratmak Şirket İsimleri Firma İsimleri İsim Hakkı Alma Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti Ücreti İki Sınıflı Marka Başvuru Ücreti Ücreti İKİTELLİ PATENT | FİRMA İSİMLERİ ÖNERİLER İkitelli Patent ve iştiraki olduğu Etkin Patent veya ortaklarına ait tescilli “PARAF” ve “AFİLİ” markası örnek olarak kullanılarak yukarıda yazılı özelliklere uygun önerilerimiz şunlardır.TEKSTİL FİRMA İSİMLERİGenellikle “tekstil” ve/veya başta İngilizce olmak üzere yabancı terimlere ilave edilen “textile” ibaresi tali unsur olarak sıklıkla kullanıldığından kök firma isminin oldukça kısa, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olmalıdır. Örneğin “Paraf Tekstil”, “Paraf Ev Tekstil”, “Paraf Kumaş”, “Paraf Perde” vb. ayırt edici, akılda kalıcı, kolay telaffuz edilen ve aynı zamanda ürünün niteliklerine atıfta bulunan ve güçlü marka algısı yaratan kök kelime ve işin nevi yani hizmetin niteliklerini bildirir kelimelerle kombin edilen isimler tercih edilebilir. MOBİLYA FİRMA İSİMLERİKendi üretimleri olsun veya olmasın hem üretim hem de sanal mağazacılık dahil olmak üzere perakende ve toptan mağaza bir arada düşünülerek mobilya firma ismi belirlenmelidir. Ayrıca mobilya firmaları tüm mobilya ürünlerinde faaliyet gösterebildikleri gibi, spesifik örneğin mutfak, banyo, ofis mobilyaları sektöründe iş görebilir. Dolayısıyla tüm bunlar gözetilerek mobilya firma ismi seçilmelidir. Örneğin “Afili Mobilya”, “ Afili Mutfak”, “Afili Banyo”, “Afili Yatak” vb. mal ve hizmet özellikleri ile işin niteliklerini bir araya getiren ve güçlü ve fantezi bir marka algısı yaratan kombinasyonlar tercih edilebilir.İNŞAAT FİRMA İSİMLERİİnşaat firma ve şirketleri genellikle tali unsur olarak “inşaat” ve/veya “inşaat ve gayrimenkul” ilave ekleri tali unsur olarak kullanmaktadır. O halde akılda kalıcılığı kolaylaştırmak için mutlaka tek kelime ve mümkün mertebe 6-7 harften fazla olmayan inşaat firma isimleri tercih edilmelidir. Örneğin “Paraf İnşaat”, “Paraf İnşaat ve Gayrimenkul” vb. hem inşaat hizmetlerinin özgün ve kalitesine vurgu yapan hem de akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilen inşaat firma isimleri tercih edilmelidir.MAKİNE FİRMA İSİMLERİMakine (makina) sektörünün en önemli özelliği bilgi ve deneyimdir. Dolayısıyla makine firma isim tercihlerinde buna mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin “Paraf Makine” , ürünün özgün ve firmanın tamamen kendisi tarafından geliştirdiği algısı yaratmaktadır. Yine örneğin “Paraf Asansör” hem asansör üretimi hem de servis ve bakım hizmetlerinde marka vaatlerini müşteriye güçlü şekilde iletmektedir.OSGB FİRMA İSİMLERİ OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) isimleri hizmetin niteliklerini veya hizmet verilen coğrafi yerlerden oluşan isimlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Örneğin İştiraki olduğumuz Etkin Patent adına kayıtlı “Teknopark OSGB” , “İkitelli OSGB” ve “Ostim OSGB” markası kümelenmiş firma ve şirketlerin olduğu lokasyonlarda hizmet verdiği algısı yaratırken “Kocaeli OSGB”, “Çanakkale OSGB”, “Eskişehir OSGB”, “Kayseri OSGB”, “Mersin OSGB”, “Antep OSGB”, “Malatya OSGB”, “Balıkesir OSGB”, “Erzurum OSGB”, “Balıkesir OSGB”, “Isparta OSGB”, “Edirne OSGB” ve “Elazığ OSGB” işletme isimleri ise bulunduğu ilde OSGB hizmetlerini tanımladığından bu ildeki firma ve şirketlerin çok kolay erişim sağlamaları nedeniyle tercih edilmelidir. İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺2.580BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka İsmi Oluşturma Marka Değeri Hesaplama Marka Değerleme Medodları  Marka Stratejileri Diğer İlgili Konular Marka Tescil Marka Logo Tescili Nasıl Yapılır Marka Sorgulama Yurtdışı Marka Sorgulama Üç Sınıflı Marka BaşvuruDört Sınıflı Marka Başvuru İKİTELLİ PATENT | MAĞAZA VE DÜKKAN İSİMLERİ Özellikle internet teknolojilerinin oldukça hızlı gelişimi ve değişimleri nedeniyle hem sanal hem de fiilen hizmet veren mağaza ve dükkan isimlerinin özellikle önem kazanmış durumdadır.Eskiden hemen ilk akla gelen isim veya soy isimlerden oluşturulan dükkan ve mağaza isimleri yerine Türkçe, Yabancı, İngilizce ilginç, karizmatik, yaratıcı ve modern dükkan isimleri tercih edilmeye başlanmıştır.Ancak bu isimlendirme aşaması çok da kolay olmamaktadır. Çok fazla ismin kullanılması, Türkçe terimlerin azlığı, milyonlarca marka tescili nedeniyle mağaza ve dükkan ismi bulma oldukça güçleşmiş durumdadır.İkitelli Patent ve iştiraki olduğu Etkin Patent veya ortaklarına ait tescilli “PARAF” ve “AFİLİ” markası örnek olarak kullanılarak yukarıda yazılı özelliklere uygun önerilerimiz şunlardır.MAĞAZA İSİMLERİGenellikle markaların satış noktaları, bayiler veya birçok mal gruplarının bir arada satıldığı mağazalarda kullanılacak isimlerin dikkatli seçilmesi gerekmektedir.Ticaret yapılan mal/hizmet grupları yanı sıra verilen diğer hizmetler, sizin diğerlerinden ayırt edici ve tercih edilmesini sağlayan hizmetler bakımından tüketicilere mesaj veren mağaza isimleri tercih edilmelidir. Çoklu ve farklı mal grupları satıldığından sadece bir ürün veya ürün gruplarını çağrıştıran ve/veya hedef kitle olarak sadece kadın veya erkeği ve/veya çocukları çağrıştıran isimler yerine tümüne hitap edilen mağaza isimleri tercih edilmelidir.Sadece ev tekstil ürünleri satan bir mağaza olduğunu varsaydığımızda “Paraf Ev Tekstil” Şeklinde bir mağaza ismi yerine tek başına “PARAF” ibaresinin mağaza ismi olarak kullanılması çok daha etkili olacaktır. Her ne kadar şu anda ev tekstil ürünleri satılıyor olsa da gelecekte veya olası sanal mağazanın açılması durumunda, bu sektörle ilgili/ilişkili örneğin mobilya sektörüne ait ürünlerin satışı olabileceği gibi, tüketicilerin tercihini de kolaylaştıracak niteliklerdedir. MODERN DÜKKAN İSİMLERİDeğişen Tüketim alışkanlıkları, hızla değişen pazarla stratejileri dikkate alındığında eskiden bilinen dükkan isimlerinin yerine daha modern dükkan isimleri kullanılmasını özendirmektedir. Dahası şimdi veya sonra dükkanların internet ortamında da hizmet vermesi beklendiğinden sanal mağazacılık, kullanıcı erişimleri, pazarlama aksiyonları vs. bir çok veri dikkate alınarak dükkan isimleri tercih edilmelidir. Örneğin “ Afili Aydınlatma” dükkan ismi hem aydınlatma mal ve hizmetlerinin vasfı, niteliği, kalitesi ve çeşitliliğine güçlü vurgu yaparken hem de kök kelime olan “afili” sözcüğü kısa, öz, akılda kalıcı, kolay telaffuz edilebilir niteliktedir. Çok fazla kullanılmaması ve olası internet üzerinden e-ticaret aksiyonlarına da oldukça uygun bir isimdir.Yine “Afili kuyumculuk” veya “Afili Jewellery”, “Paraf Kuyumculuk” veya “Paraf Jewellery” şeklindeki dükkan isimleri kuyumcu dükkan ismi için oldukça uygun düşmektedir. “Afili” sözcüğü “gösterişli” anlamında, “Paraf” ibaresi ise imza anlamında olması ve tüketicilerin de bu anlamda bilmesi ve algılaması ve takı, altın, aksesuar vb. ürünlerin niteliklerini bildirir bir ibare olması nedeniyle kuyumcu dükkanlarına güzel bir örnek olarak verebiliriz.BUTİK İSİMLERİGenellikle tekstil sektöründeki spesifik mal ve hizmetler vermektedir. Dahası eskiden her türlü iç ve dış giyim bir arada satışa sunulurken günümüzde daha çok mikro işletmeler göze çarpmaktadır. Örneğin Bebe Butikleri, Sadece Kadın Butikleri veya Erkek Butikler çokça işletilmeye başlanmıştır. Tüketiciler de tek bir konuda üretim/satış yapan markaları, konusunda bilgili ve deneyimli gördüklerinden tercih etmektedirler. Dolayısıyla butik isim tercihlerinin de mutlaka ticareti yapılan mal/hizmetler dikkate alınarak tercih edilmelidir. Yani kadın kıyafetleri satılıyorsa bu ürün/hizmetle ilgili ve ilişkili müşterilere güçlü mesaj ileten, merak uyandıran, uzmanlık ve ayırt edicilik algısı yaratan isimler tercih edilmedir.CAFE İSİMLERİSon zamanlarda cafe/kafe işletmeleri hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bunların kimi ürün/hizmet yelpazesi oldukça geniş, kimin ise spesifik alanlarda (Örneğin sadece Çikolata ürün ve hizmetleri satan) hizmet vermektedir.Cafeler/kafeler insanların dinlence ve eğlence alanları olduğundan isimlerin de bu özellikler dikkate alınarak seçilmesi gerekmektedir. Dahası farklı cafe isimleri tüketiciler daha çok çekmektedir. Spesifik örneğin sadece çikolata cafe tarzında bir işletme için çikolata ürünün kalitesi, özellikleri veya mutlulukla ilgili sözcük ve şekiller kombin edilerek cafe ismi oluşturulabilir.Bir çok mal ve hizmet satışı yapılıyorsa daha çok diğer işletmelerden farklılığını ortaya koyacak güçlü marka algısı yaratacak, akılda kalıcı ve en önemlisi ayrım gücü yüksek ibarelerin cafe ismi olarak tercih edilmesini öneriyoruz.Ayrıca, ayrım gücü düşük sözcüklerin tercih edilmesi halinde ise mutlaka marka konumlandırmaya uygun bir logo ile birlikte kombin edilmesi daha uygun olacaktır. Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺2.460HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Yurtdışı Marka Tescil Marka Tescil Yenileme Ücreti Ücreti Marka Devir Marka İtiraz Diğer İlgili Konular Marka İzleme ve Takip Marka Tescil Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır Marka Tescil Belgesi Nedir Nasıl Alınır Marka Tescil Süresi Nedir  Marka Tescil Yenileme Ücreti ÜcretiMarka Devir ONLİNE TESCİL İkitelli Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan oldukça indirimli hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR Marka Tescil Tasarım Tescil   DİĞER HİZMETLER Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. İSİM TESCİLİ İsim tescili, isim patenti nasıl alınır, Firma, şirket, marka isim tescil nedir, şartları, maliyetleri, istenen belgeleri burada bulabilirsiniz. YENİ MARKA İSMİ YARATMAK İkitelli Patent yeni marka ismi yaratma kurallarını ve bunların maksimum gerekliliklerini yerine getiren yeni marka isimlerini oluşturmaktadır. MARKA İSİMLERİ Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan marka isminin nasıl bulunacağı ve temel kriterleri ayrıntılı olarak BURADA bulabilirsiniz. İSİM TESCİL SORGULAMA Marka, şirket ve firma isimlerinin tescil sorgulama ve araştırmalarının nerede ve nasıl yapılacağını ve konu hakkında uzman görüşlerini bulabilirsiniz. FİRMA İSİMLERİ Firma isimlerinin temel nitelikleri, yeni firma isimlerinin bulmanın yol ve yöntemlerimi ve kayıt tescil koşullarını ayrıntılı olarak burada bulabilirsiniz. ŞİRKET İSİMLERİ Hem Ticaret Odaları hem de Marka tescil kriterlerine uygun şirket isimlerinin bulunması ve kayıt/tescil koşullarını ve önerilerimizi bulabilirsiniz. MARKA İSMİ OLUŞTURMA Marka ismi oluşturma kriterlerini, temel prensipleri, dikkat edilecek hususları ve ayrıntılı görüş ve önerilerimizi burada bulabilirsiniz. İSİM HAKKI ALMA İsim hakkı almak ne demektir, isim hakkı kayıt tescil koşuları, kriterleri, süreç, süre ve tescilin nasıl alınabileceğine dair ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz. PATENT ARAŞTIRMA Ulusal ve Uluslararası önceden tescilli patent ve faydalı model kayıtlı veritabanları üzerinde araştırma ve incelemeye ait detaylı bilgi verilmektedir.
Bedrettin Dalan Blv. Ziyagökalp, 34490 Başakşehir/İstanbul +90 212 212 35 17 İkitelli Patent

İkitelli Patent Logo

HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

Bülent AYDIN
Bülent AYDIN
Yayınlama Tarihi: 12-09-2021

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 17 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.Ayrıca, marka şehir proje kapsa..

Takip Edin